Geoblog.pl    pamar    Podróże    Finlandia    Na Świątecznym Jarmarku
2023

Na Świątecznym Jarmarku

Finlandia
Finlandia, Helsinki

Nabrzeże portowe Helsinek jest miejscem, któremu należy poświęcić troszkę więcej czasu. Mamy tutaj kilka ciekawych atrakcji: Sobór Uspieński, Plac Targowy - Kauppatori, hala targowa Vanha Kauppahalli oraz kompleks basenów i saun Allas Sea Pool.
Wszystkie te miejsce odwiedziliśmy, chociaż nie jednego dnia.

Tego ranka zajrzeliśmy do Soboru Zaśnięcia Matki Bożej, czyli Soboru Uspieńskiego. Cerkiew wyróżnia się na tle innych budowli Helsinek czerwoną cegłą i złotymi kopułami. Zbudowana w 1868 r. jest największą prawosławną katedrą w Europie Zachodniej.
Budowla ma 42 metry wysokości, a jej położenie na wzgórzu sprawia, że wydaje się jeszcze potężniejsza. W świątyniach prawosławnych zawsze fascynuje mnie zjawisko kurczenia się świątyni. Stojąc na zewnątrz budowla jest ogromna, a po wejściu do środka wydaje się być niewielkich rozmiarów.
Cerkiew została zaprojektowana przez rosyjskiego architekta, a w jej wnętrzu znajduje się 7 zabytkowych dzwonów, podarowanych przez Moskwę. Świątynia to kolejne miejsce na mapie Finlandii, które jest przykładem rosyjskich wpływów na ten kraj.

Zgłodnieliśmy. Pora udać się na jarmark świąteczny i przekąsić małe co nieco.
Poszliśmy na Plac Senacki.

Biała Katedra Helsińska z zielonymi kopułami jest jednym z symboli Helsinek. Na żywo wygląda jeszcze bardziej dostojnie niż na zdjęciach. Świątynia jest symbolem niezależności religijnej Finlandii od rosyjskiej cerkwi. Na dachu znajdują się figury 12 apostołów. Budowla oficjalnie została zakończona w 1956 r.
Wnętrze świątyni jest raczej skromne, co jest charakterystyczne dla świątyń protestanckich. Wśród nielicznych figur odnajdujemy postać Martina Luthera Kinga.

Turyści najwięcej czasu spędzają jednak przed katedrą. Ze szczytu monumentalnych schodów rozpościera się fantastyczny widok na Plac Senacki, na którym znajdują się najważniejsze gmachy państwowe, m.in. siedziba premiera Finlandii, najstarszy fiński uniwersytet czy biblioteka. Znajdziemy tutaj również najstarsze kamienice Helsinek, m.in. w XVIII wiecznej kamienicy Sederholma mieści się dzisiaj Muzeum Miejskie.

Centralne miejsce placu zajmuje pomnik cara Aleksandra II. Finowie zawdzięczają mu przeniesienie stolicy z Turku do Helsinek oraz uzyskanie dużej części autonomii. Wokół cokołu autor pomnika umieścił lwa, anioła i dziewicę, które symbolizują pokój, prawo, oświecenie i pracę. Ponoć te właśnie wartości wyróżniały rządy cara.

Zimą plac nabiera wyjątkowego charakteru dzięki jarmarkowi świątecznemu. Zagłębiamy się w tłum, w poszukiwaniu jakiś pyszności do jedzenia.
I tu spotykamy się z rozczarowaniem. Stoisk z ciepłym jedzeniem nie jest wcale aż tak dużo. A te, które są, w ofercie nie mają nic, co by nas jakoś szczególnie zainteresowało.
Hmmm… ciekawe… za czym te kolejki stoją? A co ci Finowie noszą w takich małych miseczkach? Wszyscy jedzą białą maź, pachnącą cynamonem. Bezczelnie zaglądamy w talerze… Ryż! Ryż na mleku z jabłkiem!!!
A gdzie zupa rybna? Łosoś? Szprotki? Serio?! Ryż na mleku?!

Nie skusiliśmy się jednak na ryż, kupiliśmy sobie bezalkoholowe grzańce, weszliśmy na schody i patrząc na dachy jarmarku wypiliśmy nasze gorące napoje, rozmyślając, gdzie by tu zjeść…

29.03.2024 - 29.03.2024

15.03.2024 - 18.03.2024