Geoblog.pl    pamar    Podróże    Warszawa i jej różne oblicza    II linia metra - zachwyca

II linia metra - zachwyca

Polska, Warszawa

Tydzień po otwarciu wybraliśmy się z Pawłem na pierwszą przejażdżkę drugą linią metra, czyli M2, oznaczoną kolorem czerwonym, pierwsza linia niebieska to M1. 7 stacji metra można przejechać w jedyne 12 minut. Metro łączy Czyste w dzielnicy Wola na lewym brzegu Wisły ze Starą Pragą, znajdującą się na prawym brzegu. Na otwarciu pani prezydent Hanna Gronkiewicz – Waltz mówiła o tym jak metro zmienia poszczególne dzielnice Warszawy. Czy Praga dzięki otwarciu metra zmieni wreszcie swoje ponure oblicze? Sprawdzimy za kilka lat. A tymczasem po wielu perypetiach i niezliczonej masy krytyki mamy II linię metra. Pierwsze wrażenie? Byłam zachwycona i naprawdę dumna. Stacje są piękne. Warto było czekać ponad 4 lata. Budowę rozpoczęto 16 sierpnia 2010 roku, a otwarcie nastąpiło 8 marca 2015 roku.
Zaczynamy od początku czyli od czerwonej stacji Rondo Daszyńskiego. Wejścia do metra są w kształcie literki M i kolorystycznie nawiązują do wystroju znajdującego się na stacjach. Następna stacja to Rondo ONZ. Moim zdaniem najnudniejsza stacja, chociaż słyszałam w metrze jak niektórym się podobała, taka biała. Bo nie tylko my jeździliśmy metrem i je oglądaliśmy. Właściwie na każdej stacji, gdy ludzie wysiadali, to nie spieszyli do schodów, tylko rozglądali, dyskutowali, spacerowali po stacji, robili zdjęcia, a nawet kręcili filmy.
Kolejna stacja Świętokrzyska jest miejscem gdzie spotykają się obydwie linie. Dalej jedziemy do stacji Nowy Świat – Uniwersytet, bardzo ładna fioletowa stacja. Kolejna to Centrum Nauki Kopernik. Pawła zdaniem najładniejsza stacja. To właśnie tę stację zalało, co stało się przyczyną wielu kpin. Moim zdaniem najciekawsza stacja ze względów turystycznych. Wysiadając mamy przed sobą Centrum Nauki, a gdy się odwrócimy okazuje się, że stoimy nad brzegiem Wisły, mając po prawej Stadion Narodowy, po lewej Most Świętokrzyski, a przed nami Syrenkę Warszawską. Idealne miejsce na spacer.
Wracamy do metra, przejeżdżamy pod Wisłą i jesteśmy na mojej ulubionej stacji – Stadion Narodowy. Stacja jest zielona, dwupoziomowa, a filary przypominają pnie drzew. Jest piękna.
I wreszcie ostatnia stacja – Dworzec Wileński. Piękne mamy metro. Dużo ładniejsze niż te, które widziałam w europejskich stolicach. Ustępuje jedynie sztokholmskiemu. Ja nie jestem z Warszawy, ale duma mnie rozpiera z naszej stolicy.

vlak
vlak - 2015-03-16 22:13
Dobrze, że ktoś pisze o Warszawie i to od tej strony :). Mnie się chyba najbardziej podoba pomarańczowa Świętokrzyska i oczywiście nazwy stacji malowane według projektu Wojciecha Fangora.

pamar
pamar - 2015-03-16 22:27
Widzę, że zdążyłeś przed nami zobaczyć metra przez ten tydzień kursowania :)
Ja kiedyś nie lubiłam Warszawy, ale im lepiej ją poznaję, tym bardziej ją lubię. Ja jestem rozdarta pomiędzy Nowym Światem a Stadionem Narodowym. Obie mi się tak samo podobają :)

genek
genek - 2015-03-17 02:00
Ty!! Genek rusz sie wreszcie z domu....

pamar
pamar - 2015-03-17 07:13
Genek lubi się ruszać z domu w dalekie wyprawy :)

zula - 2015-03-17 07:33
Bardzo,bardzo dziękuję za Wasz kolejny wpis o Warszawie!
Dzięki Wam zobaczyłam II nitkę metra.-
Bardzo dobra Twoja relacja i interesujące zdjęcia. Brawo Pamar
... :( wstyd się przyznać ale metrem w Warszawie nie jechałam- jestem zawsze zbyt krótko!

mamaMa
mamaMa - 2015-03-18 22:40
Napisze krotko: swiatowo!

Eugene
Eugene - 2015-03-19 14:03
No super, robi wrażenie!

Zasoby: 402 wpisy402 1623 komentarze1623 2552 zdjęcia2552 62 pliki multimedialne62

29.03.2024 - 29.03.2024

15.03.2024 - 16.03.2024