Geoblog.pl    pamar    Podróże    Sztokholm 2015    Metro jedyne w swoim rodzaju

Metro jedyne w swoim rodzaju

Szwecja
Szwecja, Stockholm

Nasz plan zakładał również podziwianie panoramy miasta dzięki Sky View. Niestety akurat kule były w remoncie. Bardzo się rozczarowaliśmy.

Pospacerowaliśmy chwilę po Gamla Stan i ruszyliśmy zrealizować ostatni z naszych sztokholmskich celów. Metro. To jest po prostu rzecz niesamowicie piękna i naprawdę robi wrażenie. Miałam wypisane kilka znanych ze swojego wystroju stacji metra, między innymi dzięki opisowi Blanki, a oprócz tego przejechaliśmy całą niebieską linię, wysiadając tam, gdzie najbardziej nam się podobało. Nie tylko my mieliśmy taki pomysł, na peronach towarzyszyli nam inni turyści z aparatami, czemu wcale się nie dziwię. Jednakże zdjęć w metrze robić nie wolno, o czym poinformował nas jeden z pasażerów i przestrzegł, abyśmy uważali. Obiecaliśmy, że będziemy uważać i pojechaliśmy dalej. No cóż, nie mamy żadnych planów terrorystycznych, związanych ze sztokholmskich metrem ani z żadnym innym, dlatego z czystym sumieniem nadal robiliśmy zdjęcia. Mam nadzieję, że nikt na geoblogu również ich nie wykorzysta do zamachów terrorystycznych :P

Najciekawsze stacje to te wykute w skale i pomalowane tematycznie. Czasami trzeba chwilę pokrążyć, żeby znaleźć to co najciekawsze. Dobrym przykładem jest stacja T- Centralen. Wiedzieliśmy, że jest jedną z najładniejszych stacji. Jednak nam wydawała się zupełnie nudna. Dopiero kiedy zjechaliśmy na sam dół, pokonując niezliczoną ilość schodów ruchomych znaleźliśmy naskalne malowidła.
Jeździliśmy metrem tak długo, ile starczyło nam sił. Do hotelu dotarliśmy bardzo późno, byliśmy wyczerpani, a następnego dnia czekała nas wczesna pobudka i powrót do Polski.
To był bardzo krótki, ale intensywny wrażeń. W Sztokholmie doświadczyliśmy wrażeń, których nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji. Przede wszystkim zwierzęta w Skansenie, Vasa, silnie zwiazany z historią Polski, niezwykle piękne metro i oczywiście niesamowite odczucia w Ice Barze.
Jak da się zauważyć, w przeciwieństwie do naszej rzymskiej historii, nie pisałam o miejscowym jedzeniu. Bo i po co pisać o McDonaldzie :P Ceny, jak na nasze zarobki są po prostu skandaliczne. Są też tego plusy.... teraz już wszędzie będzie nam się wydawało, że jest tanio :)

Eugene
Eugene - 2015-02-05 10:44
Stacje sztokholmskiego metra - fantastyczne.
Dzięki za oprowadzeni i po Sztokholmie i pełne wrażeń opowieści.
Pozdrawiam :)

mirka66 - 2015-02-05 11:11
Ponoc stacje moskiewskiego metra sa bardziej kolorowe.Ale to tez jest swietne,.

zula - 2015-02-05 14:57
Kolory,malowidła,skały to wszystko musi być interesujące.
Wyjazd Wasz na północ Europy to zapewne początek poznawania Skandynawii- pomyślcie bo warto. Oczywiście nie zaraz ...bo życie przed Wami!.
Problem z jedzeniem w drogich krajach można rozwiązać: zapewniam ,że mielonka turystyczna i chińska zupa zabrana z Polski smakują wyśmienicie. Trzeba tylko jeszcze zabrać czajnik elektryczny na dwie szklanki i sprawdzić jaka wymagana jest prześciówka do prądu.
Życzę planów i realizacji,
pozdrawiam

Pamar
Pamar - 2015-02-05 18:39
Pozdrawiamy gorąco i dziękujemy za towarzystwo w przeżywaniu tej podróży na nowo. :)

vlak
vlak - 2015-02-12 14:48
Obawiam się, że daliście się wkręcić z tym zakazem. Albo pasażer był z totalitarnego kraju :). Zdjęcia w sztokholmskim metrze robią wszyscy, zakaz nie wisi nigdzie, a instalacje artystyczne są jedną z wizytówek miasta, nie powstawały po to, by zakazywać fotografowania. Co więcej, latem kilka razy w tygodniu metro organizuje wycieczki, podczas których profesjonalny przewodnik opowiada o sztuce w metrze i sam wskazuje, co warto sfotografować.

Pamar
Pamar - 2015-02-23 19:54
Dzięi Vlak :)
Tym bardziej się cieszę, że nie zaprzestaliśmy fotografowania :)

mamaMa
mamaMa - 2015-02-27 21:23
Swietny pomysł z tak wyglądającym metrem!
Jeśli chodzi o informacje komunikacyjne to na vlak zawsze można liczyć;-)

Zasoby: 403 wpisy403 1627 komentarzy1627 2560 zdjęć2560 62 pliki multimedialne62

29.03.2024 - 29.03.2024

15.03.2024 - 17.04.2024