Geoblog.pl    pamar    Podróże    Poznając Polskę    Królestwo Krasnoludków!

Królestwo Krasnoludków!

Polska, Wrocław

Aby oderwać się na chwilę od rzeczywistości postanowiliśmy zajrzeć do Wrocławia. Tym razem wypróbowaliśmy nowy sposób transportu. Mianowicie bla bla car, czyli kontrolowany autostop. Niedrogo, szybko, wygodnie, bezpiecznie i bardzo sympatycznie. Trafiliśmy na tak wspaniałych ludzi, że z pewnością zostaną na długo w naszej pamięci. Oby więcej takich wartościowych spotkań!

Na zapoznanie się z Wrocławiem mieliśmy niewiele czasu, a jeszcze pogoda zabrała nam go trochę, jednak nie leniuchowaliśmy. Wrocław to królestwo krasnoludków i dlatego pozwoliliśmy, aby to właśnie one pokazały nam miasto. I tak szukając krasnoludków podziwialiśmy Wrocław. Jest ich prawie 300, my znaleźliśmy 74 i kilka miejsc po krasnoludkach, które sobie gdzieś poszły, jeden zostawił nawet buty. Swego czasu krasnoludki często znikały. Kiedy skradziono jednego z Syzyfków, ich autor niemalże został aresztowany. Policjanci uznali go za złodzieja, a on akurat rozmontowywał to, co pozostało po Syzyfku. Obecnie krasnale mają wmontowane nadajniki, więc tajemnicze wędrówki krasnali są monitorowane.

Pierwszy krasnal pojawił się we Wrocławiu 1 czerwca 2001 roku przy ul. Świdnickiej, nazywa się Papa Krasnal. Jest on najważniejszym krasnalem. Postawiono go jako Pomnik Pomarańczowej Alternatywy. Gdy w Gdańsku „Solidarność” walczyła z komunistami, we Wrocławiu pojawiła się „Pomarańczowa Alternatywa”, która w sposób niekonwencjonalny sprzeciwiała się władzom. Najbardziej słynne ich wystąpienia to marsz Świętych Mikołajów, rozdawanie papieru toaletowego czy też rysowanie na murach krasnoludków, tam gdzie władze zamalowywały antyrządowe napisy.

Trudno jest znaleźć wszystkie. Wiele z nich postawiono w miejscach, do których należy kupić bilet wstępu, wewnątrz placówek bądź na prywatnych posesjach. Właśnie tak… Bo jeśli ktoś ma zbędne jakieś 4000 zł, może sobie takiego krasnala postawić przed domem :P

Jedne mniej udane, inne bardziej, ale z pewnością każdy znajdzie dla siebie ulubieńców. My też mamy kilku, choć naszym zdaniem najpiękniejsze są Parasolniki, które same w sobie tworzą mini – fontannę. Kiedy wrócimy do Wrocławia z pewnością będziemy kontynuować nasze poszukiwania.
Ale przecież nie tylko krasnale widzieliśmy! Cdn…

zula - 2014-08-20 10:57
Wspaniały pomysł na wyjazd!

Eugene
Eugene - 2014-08-20 12:48
Wspaniały opis - z zainteresowaniem przeczytałem o „wrocławskich Krasnalach”.

Pamar
Pamar - 2014-08-20 17:11
Oj tak, Wrocław jest piękny, dziękuję za miłe komentarze :)

Gosia
Gosia - 2014-08-22 15:58
Witajcie,

strasznie miło się Was czyta i ogląda, równie miło, jak z Wami podróżuje! :)

pozdrowienia gorące od G. i T.
PS. my nie znaleźliśmy aż tylu krasnali, ale też było ekscytująco, konkurowaliśmy z T. kto ich znajdzie więcej.Zgadnijcie, kto wygrał?:)

pamar
pamar - 2014-09-14 14:26
Hej Gosia! To właśnie z Gosią i Tomkiem pojechaliśmy do Wrocławia :)

Myślę, że Gosia wygrała w szukaniu krasnali, wiadomo solidarność kobiet! :)
Gosiu mam nadzieję, że się skusisz i założysz sobie konto na geoblogu, dzięki czemu będę mogła obserwować gdzie Was poniesie.
Pozdrawiam gorąco :)

Zasoby: 402 wpisy402 1624 komentarze1624 2552 zdjęcia2552 62 pliki multimedialne62

29.03.2024 - 29.03.2024

15.03.2024 - 16.03.2024