Geoblog.pl    pamar    Podróże    Poznając Polskę    Ukłony Pana Twardowskiego

Ukłony Pana Twardowskiego

Polska, Bydgoszcz

Dawno, dawno temu Paweł obiecał mi, że spróbuje swoich sił w jeździe konnej. I nadszedł czas spełnienia tej obietnicy. Po długich namowach zgodził się na weekend w siodle. Od razu został wrzucony na głęboką wodę , ale poradził sobie znakomicie. Dużo lepiej, niż kiedy ja rozpoczynałam swoją przygodę z jazdą konną.
Ośrodek, w którym spędziliśmy weekend, znajduje się w okolicach Bydgoszczy. Ponieważ nie mogliśmy znaleźć dogodnego połączenia powrotnego, postanowiliśmy po weekendzie zostać na noc w Bydgoszczy. Podczas poszukiwań noclegu okazało się, że Bydgoszcz należy koniecznie poznać! I zostaliśmy na kolejną noc :)
Chociaż byliśmy tutaj bardzo krótko, to jednak już wiemy, że po Bydgoszczy przede wszystkim się spaceruje. Jest tu mnóstwo przepięknych kamienic. Nie wiem, gdzie są poukrywane blokowiska, ale my widzieliśmy zachwycające zabytkowe budynki. Można również zaobserwować jak władze miasta starają się o przywrócenie dawnego czaru. Kamienice są remontowe, a w wielu miejscach odbywają się prace. Co tam powstanie, jeszcze nie wiemy :)
Byliśmy w Bydgoszczy niecałe 2 dni. W tak krótkim czasie nie można zbyt dobrze poznać miejsca. Dlatego gdybym miała w kilku skojarzeniach opisać to miasto, byłyby to: Pan Twardowski, kamienice, Wyspa Młyńska, mostki, Bydgoska Wenecja i oczywiście Manekin, nasza ulubiona naleśnikarnia.
Na uwagę zasługuje również rzeźba Przechodzącego Przez Rzekę, autorstwa Jerzego Kędziory. Jego balansujące rzeźby można podziwiać m.in. w Niemczech, Anglii czy Czechach. Autor łamie prawa grawitacji, zachwyca i wprawia w zdumienie. Długo przypatrywałam się Bydgoskiej rzeźbie, ale nie wpadłam na to jakim cudem taka duża postać trzyma się na jednej stopie na cienkiej linie.
Podobnie jak w Gdańsku spotkaliśmy się z ogromną lalką, która pojawia się o określonych porach dnia. W Gdańsku była to Panienka z Okienka, a tutaj Pan Twardowski, którego liczne legendy związane są właśnie z Bydgoszczą. Niestety nie udało nam się upolować Pan Twardowskiego w dzień. Nie chciał nam się pokazać.

zula - 2013-04-26 07:39
Oj jak dziękuję za śliczny opis mojego miasta oraz za zdjęcia - piękne !
Zaczynam wpodróżować Waszymi śladami , pozdrawiam

pamar
pamar - 2013-04-26 08:08
Nie jest to długi opis, bo byliśmy tam stanowczo za krótko, ale czytałam Twój blog o Bydgosczy zanim ruszyliśmy do tego uroczego miasta. I udało nam się znaleźć niedźwiadki, które sfotografowałaś :)

Eugene
Eugene - 2014-08-20 12:40
Dopiero teraz zauważyłem, że byłaś w Bydgoszczy. Cieszę się bardzo, że podobało się Wam nasze miasto.
Bardzo ciekawe zdjęcia zrobiłaś, a miś z fontanny jest już w komplecie - fontanna nazywa się „Potop. Zdjęcia z odsłonięcia można obejrzeć u „zula”.

Pamar
Pamar - 2014-08-20 17:11
Tak widziałam :)
W tym roku już się nie uda, ale może w przyszłym znów odwiedzimy niedźwiadka :)
Pozdrawiamy Bydgoszczan :)

29.03.2024 - 29.03.2024